Sezonas kaitēkļi

Apraksts

Blaktis

Blaktis ir parazīti, kas pārtiek no asinīm. Tās labprāt iedzīvojas cilvēku gultās un citās mēbelēs, pakāpeniski izplatoties visā dzīvoklī. Blaktis var izaugt līdz 3-5 mm lielas. Ja jums ir aizdomas, ka dzīvoklī ir ieperinājušies šie parazīti, sāciet ar mīksto mēbeļu šuvju uzmanīgu aplūkošanu – tā ir vieta, kur blaktis mēdz iemitināties visbiežāk, taču tās labprāt dzīvo arī citās vietās, kuras pirmajā acu uzmetienā nav pamanāmas. Rēķinies, ka būs nepieciešama nopietna dezinsekcija, lai šo parazītu iznīdētu.

Kā atpazīt blakts kodumu?

Blakts kodums ir līdzīgs skudras vai oda dzēlienam – koduma vietā rodas nepatīkams pietūkums, kas drīzumā pāriet. Ja šo pietūkumu neesi pamanījis, iespējams, pat neuzzināsi, ka tev iekodusi blakts. Lai šis parasīts varētu pamieloties artavām asinīm, tam jābūt uz ķermeņa vismaz 20 minūtes, kuru laikā blakts spēj izdarīt apmēram 6 kodumus. Blaktij pietiek padzerties asinis reizi septiņās dienās, lai tā būtu paēdusi, taču tā var nebaroties pat mēnešiem ilgi, ja barība nav pieejama. Ja esi konstatējis, ka mājā ir iemitinājušās blaktis, nedomā ilgi – vērsies pie mums, kur kvalificēti speciālisti par saprātīgu cenu veiksdezinsekciju.

Kā pamanīt, ka mājās ir iemitinājušās blaktis?

Blaktis ir ļoti maziņas, tās grūti pamanīt ar neapbruņotu aci. Neraugoties uz to, tās var sagādāt daudzas neērtības – vispirms jau Jums uz ķermeņa var parādīties blakšu kodumi. Tāpat jābūt uzmanīgam, ja mājā parādās aveņu vai mandeļu smaržai raksturīgs aromāts. Diemžēl blaktis var izraisīt arī nopietnu alerģiju, kā arī pārnēsāt dažādas slimības, tādēļ labāk no tām izvairīties.

Daži padomi, kas palīdzēs pamanīt, ka mājās ir blaktis:

1. Uzmanīgi papēti savu ķermeni - vai tajā nav kodumu. Ja esi atradis uz ādas kodumu pēdas, visticamāk Tavās mājās ir iemitinājies nejauks ciemiņš, no kura steidzami vajadzētu atbrīvoties.

2. Pārbaudi gultu – ja tajā redzami melni punkti vai asins pilieni vai beigtas blaktis, tad ir pilnīgi skaidrs, ka mājā ir parazīti. Starp citu, gultas veļa būs jāmazgā vismaz +30 grādu temperatūrā, jo tā ir inficēta. Tomēr vislabāk to būtu neizmantot.

3. Tagad uzmanīgi aplūko dažādas apslēptākas vietas, kurās blaktis varētu iemitināties. Izmanto palielināmo stiklu, kas palīdzēs parazītus saskatīt.

4. Savādas, agrāk nemanītas smaržas parādīšanās mājās arī var liecināt par blakšu klātbūtni.

5. Aprunājies ar kaimiņiem. Nereti kaimiņi jau zina par šāda veida problēmām, tomēr klusē, jo baidās no nosodījuma.